RFID reader; 10÷24V; MIFARE; HTTP,Modbus RTU,Modbus TCP,SNMP
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
I1-0002-0009-00
Manufacturer: INVEO
Manufacturer code: I1-0002-0009-00
Product downloads
Specification for RFID reader; 10÷24V; MIFARE; HTTP,Modbus RTU,Modbus TCP,SNMP
| Supply voltage | 10...24V |
| IP rating | IP65 |
| Kind of connector | RJ45, RS485 |
| Enclosure material | ABS |
| Interface | Ethernet, RS485 |
| Body colour | light grey |
| Dimensions | 100x100x55.6mm |
| Frequency | 13.56MHz |
| Type of communications module | RFID reader |
| Communictions protocol | HTTP, MODBUS RTU, MODBUS TCP, SNMP |
| Communications modules features | built-in www server, LED status indicator, RFID card slot, RTC |
| Standard | MIFARE |
| Power supply | PoE |
| Kind of output | relay |