Capacitor: motors, run; 1uF; 400VAC; 31.5x24.5x15mm; Pitch: 27.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
I250V510K-C
Manufacturer: MIFLEX
Manufacturer code: I250V510K-C
Product downloads
Specification for Capacitor: motors, run; 1uF; 400VAC; 31.5x24.5x15mm; Pitch: 27.5mm
| Operating voltage | 400V AC |
| Tolerance | ±10% |
| Leads | cables |
| Version | 2 |
| Terminal pitch | 27.5mm |
| Body dimensions | 31.5x24.5x15mm |
| Capacitance | 1µF |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | motors, run |
| Service life | 3000h |