Limit switch; NO + NC; 10A; max.240VAC; lead 1m; IP67; -25÷70°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
I49-SU1Z RIW
Manufacturer: BERNSTEIN AG
Manufacturer code: I49-SU1Z RIW
Specification for Limit switch; NO + NC; 10A; max.240VAC; lead 1m; IP67; -25÷70°C
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | plastic |
| Mounting holes pitch | 20mm |
| Switched voltage | max. 240V AC |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| AC contacts rating @R | 3A / 240V AC |
| Contact current max. | 10A |