Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 2A/24VDC; IP65; OFF-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IAR3F1200
Manufacturer: APEM
Manufacturer code: IAR3F1200
Product downloads
Specification for Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 2A/24VDC; IP65; OFF-(ON)
| Operating temperature | -20...65°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | vandal resistant |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body material | thermoplastic |
| Mounting hole diameter | Ø16mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 7mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Test voltage | 500V |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 2A / 24V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 7N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | convex, round |