Socket; 4mm banana; 32A; 33VAC; 70VDC; red; nickel plated; -25÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IBU 5568 NI / RT
Manufacturer: SCHÜTZINGER
Manufacturer code: IBU 5568 NI / RT
Product downloads
Specification for Socket; 4mm banana; 32A; 33VAC; 70VDC; red; nickel plated; -25÷80°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...80°C |
| Connector | socket |
| Colour | red |
| Contact plating | nickel plated |
| Current rating | 32A |
| Rated voltage | 33V AC, 70V DC |
| Connector variant | insulated |
| Contact resistance | 5mΩ |