Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 3A/125VAC; 3A/28VDC; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IC2102T1B1M1QE
Manufacturer: IC SWITCHES
Manufacturer code: IC2102T1B1M1QE
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 3A/125VAC; 3A/28VDC; -30÷85°C
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body material | brass |
| Mounting hole diameter | Ø5mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | brass |
| Knob height | 10.34mm |
| Kind of toggle | round |
| Lever plating | chromium |