Switch: toggle; Pos: 3; 4P3T; ON-OFF-ON; 5A/125VAC; 5A/28VDC; 1000MΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IC4201T1B1M1QE
Manufacturer: IC SWITCHES
Manufacturer code: IC4201T1B1M1QE
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; 4P3T; ON-OFF-ON; 5A/125VAC; 5A/28VDC; 1000MΩ
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contacts pitch | 10mm |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | stainless steel |
| Mounting hole diameter | Ø6.35mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | 4P3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator material | brass |
| Knob height | 10.34mm |
| Kind of toggle | round |
| Lever plating | chromium |