Sensor: inductive; 0÷14mm; 10÷36VDC; M18; Connection: lead 2m; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICB18L50N14A2IO
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: ICB18L50N14A2IO
Product downloads
Specification for Sensor: inductive; 0÷14mm; 10÷36VDC; M18; Connection: lead 2m; IP67
| Supply voltage | 10...36V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | nickel plated brass |
| Range | 0...14mm |
| Overall length | 83mm |
| Type of sensor | inductive |
| Switch housing | M18 |
| Switching frequency max | 1.5kHz |
| Kind of forehead | non-embedded |