Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICH5024WS12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ICH5024WS12
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 4.16A |
| Mounting | THT |
| Power | 50W |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Body dimensions | 61x57.9x12.7mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 300kHz |