IC: interface; transceiver; RS232; 250kbps; TSSOP16; 3÷5.5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICL3221EIVZ-T7A
Manufacturer: RENESAS
Manufacturer code: ICL3221EIVZ-T7A
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; RS232; 250kbps; TSSOP16; 3÷5.5VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | RS232 |
| Transmission rate | 250kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |
| Max operating temperature | 85°C |