PMIC; DC/DC converter; Uoper: 1.5÷10V; Uout: -12÷24V; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICL7660CBAZ
Manufacturer: RENESAS
Manufacturer code: ICL7660CBAZ
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 1.5÷10V; Uout: -12÷24V; SO8
| Output current | 45mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 10...35kHz |
| Input voltage | 1.5...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |