Integrated circuit: PMIC; DC/DC converter; Channels: 1; 45mA; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICL7660CPAZ
Manufacturer: RENESAS (INTERSIL)
Manufacturer code: ICL7660CPAZ
Product downloads
Specification for Integrated circuit: PMIC; DC/DC converter; Channels: 1; 45mA; DIP8
| Output current | 45mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 10...35kHz |
| Input voltage | 1.5...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |