Socket: DIP; PIN: 40; Pitch: 2.54mm; precision; THT; gold-plated
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICM-640-1-GT
Manufacturer: ADAM TECH
Manufacturer code: ICM-640-1-GT
Product downloads
Specification for Socket: DIP; PIN: 40; Pitch: 2.54mm; precision; THT; gold-plated
| Operating temperature | -55...85°C |
| Electrical mounting | THT |
| Contact plating | gold-plated |
| Row pitch | 15.24mm |
| Sockets features | bushing contacts |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Pin diameter | 0.5mm |
| Maximum current | 1A |