IC: driver; display controller; Common Cathode; DIP28; 0.5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICM7228BIPIZ
Manufacturer: RENESAS
Manufacturer code: ICM7228BIPIZ
Specification for IC: driver; display controller; Common Cathode; DIP28; 0.5A
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4...6V DC |
| Case | DIP28 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | 8-digit |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of integrated circuit | display controller |