Driver; display controller; Common Cathode; Channels: 8; SO28
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICM7228CIBIZ
Manufacturer: RENESAS (INTERSIL)
Manufacturer code: ICM7228CIBIZ
Product downloads
Specification for Driver; display controller; Common Cathode; Channels: 8; SO28
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4...6V DC |
| Case | SO28 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | 8-digit |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 16 |
| Kind of integrated circuit | display controller |