Peripheral circuit; astable,monostable,RC timer; 1MHz; 2÷18VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ICM7555CBAZ
Manufacturer: RENESAS
Manufacturer code: ICM7555CBAZ
Product downloads
Specification for Peripheral circuit; astable,monostable,RC timer; 1MHz; 2÷18VDC
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...18V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Frequency | 1MHz |
| Kind of integrated circuit | astable, monostable, RC timer |
| Number of outputs | 1 |
| DC supplying current | 60µA |