Diode: switching; SMD; 600V; 30A; TO263-3
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
IDB30E60ATMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IDB30E60ATMA1
Product downloads
Specification for Diode: switching; SMD; 600V; 30A; TO263-3
| Mounting | SMD |
| Case | TO263-3 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Type of diode | rectifying |