Diode: switching; THT; 650V; 35A; Package: tube; PG-TO247-3-AI; 57W
Multiples:
240.0
Minimum quantity:
240.0
Product code:
IDFW40E65D1E
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IDFW40E65D1E
Product downloads
Specification for Diode: switching; THT; 650V; 35A; Package: tube; PG-TO247-3-AI; 57W
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Load current | 35A |
| Power dissipation | 57W |
| Type of diode | rectifying |