Power supply: switched-mode; LED; 45W; 54÷90VDC; 500mA; 90÷295VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IDPC-45-500
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: IDPC-45-500
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 45W; 54÷90VDC; 500mA; 90÷295VAC
| Output current | 500mA |
| Supply voltage | 90...295V AC, 127...417V DC |
| Power | 45W |
| Operating temperature | -20...40°C |
| Protection | short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | IDPC-45 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 120x66.5x25mm |
| Output voltage | 54...90V DC |
| Additional functions | active PFC, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function |
| Efficiency | 85% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | terminal block |