Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IDV30E65D2XKSA1-1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IDV30E65D2XKSA1
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 30A |
| Max. forward impulse current | 180A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2.2V |
| Reverse recovery time | 42ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 40µA |