Product code: IDWD15G120C5XKSA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IDWD15G120C5XKSA1
  • Mounting
  • Case
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Technology
  • Technology
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 1.2kV; 15A; 200W; TO247-2
Mounting THT
Case TO247-2
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 1.2kV
Technology SiC, CoolSiC™ 5G
Max. forward impulse current 170A
Load current 15A
Max. forward voltage 1.65V
Power dissipation 200W