Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IE0303D
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IE0303D
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 300mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 1kV DC |
| Efficiency | 71% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 150kHz |