Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 3.3V; 9VDC; Iout: 111mA; DIP; 1.8g; 150kHz
| Output current | 111mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Output voltage | 9V DC |
| Insulation voltage | 1kV DC |
| Efficiency | 74% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 150kHz |