Converter: DC/DC; 1W; Uin: 24V; 9VDC; Iout: 111mA; SIP; 1.4g; 150kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IE2409SH
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IE2409SH
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 24V; 9VDC; Iout: 111mA; SIP; 1.4g; 150kHz
| Output current | 111mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Body dimensions | 11.68x9.65x6mm |
| Output voltage | 9V DC |
| Input voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 3kV DC |
| Efficiency | 77% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 150kHz |