Converter: DC/DC; 5W; Uin: 9÷36V; 5VDC; Iout: 1000mA; SIP8; 4.8g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IEQ0524S05
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IEQ0524S05
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 5W; Uin: 9÷36V; 5VDC; Iout: 1000mA; SIP8; 4.8g
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | SIP8 |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 81% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 100kHz |