Converter: DC/DC; 1W; Uin: 2.97÷3.63V; Uout: 5VDC; Iout: 200mA; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IES0103S05
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IES0103S05
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 2.97÷3.63V; Uout: 5VDC; Iout: 200mA; DIP8
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMT |
| Case | DIP8 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 82% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 270kHz |