Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IES0105S06
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IES0105S06
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 167mA |
| Mounting | SMT |
| Case | DIP8 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Output voltage | 6V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 82% |
| Number of outputs | 1 |