Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 15VDC; Iout: 67mA; DIP8; 1.4g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IES0105S15
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IES0105S15
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 15VDC; Iout: 67mA; DIP8; 1.4g
| Output current | 67mA |
| Mounting | SMT |
| Case | DIP8 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 270kHz |