Converter: DC/DC; 2W; Uin: 13.5÷16.5V; Uout: 15VDC; Iout: 133mA; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IES0215S15
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IES0215S15
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2W; Uin: 13.5÷16.5V; Uout: 15VDC; Iout: 133mA; DIP8
| Output current | 133mA |
| Mounting | SMT |
| Case | DIP8 |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 84% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 270kHz |