Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 3.3VDC; Iout: 303mA; SIP7; 4.3g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IHA0105S3V3
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IHA0105S3V3
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 3.3VDC; Iout: 303mA; SIP7; 4.3g
| Output current | 303mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP7 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Body dimensions | 19.5x9.8x12.5mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 6kV DC |
| Efficiency | 71% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 50kHz |