Converter: DC/DC; 2W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 15VDC; Uout2: -9VDC; SIP7
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IHL0205D1509
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IHL0205D1509
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 15VDC; Uout2: -9VDC; SIP7
| Output current | 66.7mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP7 |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...95°C |
| Body dimensions | 19.5x7.2x10mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 5.2kV DC |
| Efficiency | 83% |
| Output current 2 | 111mA |
| Output voltage 2 | -9V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Switching frequency | 100kHz |