Converter: DC/DC; 2W; Uin: 10.8÷13.2V; 9VDC; Iout: 111mA; SIP7; 2.7g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IHL0212D09
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IHL0212D09
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2W; Uin: 10.8÷13.2V; 9VDC; Iout: 111mA; SIP7; 2.7g
| Output current | 111mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP7 |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...95°C |
| Body dimensions | 19.5x7.2x10mm |
| Output voltage | 9V DC |
| Insulation voltage | 5.2kV DC |
| Efficiency | 82% |
| Output voltage 2 | -9V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Switching frequency | 100kHz |