Converter: DC/DC; 2W; SIP; Mounting: THT; Series: IL; OUT: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IL1212S
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IL1212S
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2W; SIP; Mounting: THT; Series: IL; OUT: 1
| Output current | 168mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 1kV DC |
| Efficiency | 84% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 70kHz |