Optotriac; 5.3kV; Uout: 800V; DIP6; Channels: 1; 10kV/μs
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IL4208
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: IL4208
Product downloads
Specification for Optotriac; 5.3kV; Uout: 800V; DIP6; Channels: 1; 10kV/μs
| Mounting | THT |
| Case | DIP6 |
| Number of channels | 1 |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Output voltage | 800V |
| Insulation voltage | 5.3kV |
| Kind of output | without zero voltage crossing driver |
| Slew rate | 10kV/μs |
| Trigger current | 2mA |