Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷0.6mm; 10÷30VDC; M4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IM04-0B6PS-ZU1
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: IM04-0B6PS-ZU1
Product downloads
Specification for Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷0.6mm; 10÷30VDC; M4
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 100mA |
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | stainless steel |
| Range | 0...0.6mm |
| Output configuration | PNP / NO |
| Type of sensor | inductive |
| Switch housing | M4 |
| Switching frequency max | 5kHz |
| Kind of forehead | embedded |