Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷1.5mm; 10÷30VDC; M8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IM08-1B5PS-ZTK
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: IM08-1B5PS-ZTK
Product downloads
Specification for Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷1.5mm; 10÷30VDC; M8
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Number of pins | 3 |
| Body material | brass |
| Range | 0...1.5mm |
| Output configuration | PNP / NO |
| Plating material | nickel |
| Type of sensor | inductive |
| Connection | connector M8 |
| Switch housing | M8 |
| Switching frequency max | 3kHz |
| Kind of forehead | embedded |