Relay: electromagnetic
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
IM16GR-2
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: IM16GR
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for soldering |
| Contact material | gold |
| Body dimensions | 10x6x5.65mm |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 2A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 110mW |
| Operate time | 1ms |