Driver; integrated bootstrap functionality; 6A; 20kHz; U: 600V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IM231L6S1BALMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IM231L6S1BALMA1
Specification for Driver; integrated bootstrap functionality; 6A; 20kHz; U: 600V
| Output current | 6A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOP 29x12 (PG-DIP-23) |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | integrated bootstrap functionality |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Protection | undervoltage |
| Technology | ClPOS™ Micro, TRENCHSTOP™ |
| Power dissipation | 10.5W |
| Topology | IGBT three-phase bridge |
| Frequency | 20kHz |
| Voltage class | 600V |
| Kind of integrated circuit | 3-phase motor controller, IPM |