Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 12VDC; Iout: 83.3mA; SIP7; 3.6g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IMA0105S12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IMA0105S12
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 12VDC; Iout: 83.3mA; SIP7; 3.6g
| Output current | 83.3mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP7 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...75°C |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 4kV DC |
| Efficiency | 80% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 100kHz |