Converter: DC/DC; 1W; Uin: 24V; 12VDC; Iout: 84mA; SIP7; 4.1g; 60kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IMB0124S12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: IMB0124S12
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 24V; 12VDC; Iout: 84mA; SIP7; 4.1g; 60kHz
| Output current | 84mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP7 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Body dimensions | 22x12.5x7.5mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 4kV DC |
| Efficiency | 79% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 60kHz |