Relay: electromagnetic
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
IMB02CTS
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: IMB02CTS
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 10x6x5.65mm |
| Coil resistance | 145Ω |
| Rated coil voltage | 4.5V DC |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| Contact current max. | 2A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 140mW |
| Operate time | 3ms |
| Coil current | 31mA |