Sensor: inductive; Output conf: NPN / NO; 0÷8mm; 10÷30VDC; M18
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IMB18-08BNSVC0S
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: IMB18-08BNSVC0S
Product downloads
Specification for Sensor: inductive; Output conf: NPN / NO; 0÷8mm; 10÷30VDC; M18
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -40...100°C |
| IP rating | IP68 |
| Number of pins | 4 |
| Body material | stainless steel |
| Range | 0...8mm |
| Output configuration | NPN / NO |
| Overall length | 65mm |
| Type of sensor | inductive |
| Connection | connector M12 |
| Switch housing | M18 |
| Switching frequency max | 1kHz |
| Kind of forehead | embedded |