Industrial module: media converter; GIGA ETHERNET/SFP fiber
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IMC-C1000-SFP-T
Manufacturer: ANTAIRA
Manufacturer code: IMC-C1000-SFP-T
Product downloads
Specification for Industrial module: media converter; GIGA ETHERNET/SFP fiber
| Mounting | for wall mounting, for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 12...48V DC |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP30 |
| Enclosure material | metal |
| Interface | Ethernet |
| Series | IMC |
| Body dimensions | 26x95x75mm |
| Power consumption | 1.8W |
| Kind of module | GIGA ETHERNET / SFP fiber |
| Transmission rate | 10Mbps, 100Mbps, 1Gbps |
| Number of ports | 2 |