Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷2mm; 10÷30VDC; M8; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IME08-02BPSZW2S
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: IME08-02BPSZW2S
Product downloads
Specification for Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷2mm; 10÷30VDC; M8; IP67
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -25...75°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | brass |
| Range | 0...2mm |
| Output configuration | PNP / NO |
| Overall length | 52mm |
| Plating material | nickel |
| Type of sensor | inductive |
| Switch housing | M8 |
| Switching frequency max | 4kHz |
| Kind of forehead | embedded |