Sensor: inductive; 10÷30VDC; M12; IP67; 200mA; -25÷75°C; 2000Hz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IME12-04NPSZC0K
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: IME12-04NPSZC0K
Specification for Sensor: inductive; 10÷30VDC; M12; IP67; 200mA; -25÷75°C; 2000Hz
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -25...75°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | brass |
| Plating material | nickel |
| Type of sensor | inductive |
| Switch housing | M12 |
| Switching frequency max | 2kHz |