Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷8mm; 10÷30VDC; M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IME12-08NPSZW2K
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: IME12-08NPSZW2K
Product downloads
Specification for Sensor: inductive; Output conf: PNP / NO; 0÷8mm; 10÷30VDC; M12
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -25...75°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | brass |
| Range | 0...8mm |
| Output configuration | PNP / NO |
| Overall length | 44mm |
| Plating material | nickel |
| Type of sensor | inductive |
| Switch housing | M12 |
| Switching frequency max | 2kHz |
| Kind of forehead | non-embedded |