Shoulder screw; steel; M4; hex key
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ISO7379-5-M4-10
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: ISO 7379-5-M4-10
Specification for Shoulder screw; steel; M4; hex key
| Material | steel |
| Thread | M4 |
| Plating material | black finish |
| Thread length | 8mm |
| Type of mounting element | shoulder screw |
| Plunger diameter | 5mm |
| Kind of head | cheese head, knurled |
| Thread pitch | 0,7 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 4mm |
| ISO standard | 7379 |
| Head diameter | 9mm |
| Plunger length | 10mm |
| Strength class | 12.9 |