Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.001A/5VDC; SMT; none; 390mN
Multiples:
900.0
Minimum quantity:
900.0
Product code:
JJFV0UG380NOPMRTR-2
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: JJFV0UG380NOPMRTR
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.001A/5VDC; SMT; none; 390mN
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 1000mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Key stroke | 1.2mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.001A / 5V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 390mN |
| Actuator colour | black |