Bearing: thrust washer; without mounting hole; Øout: 12mm; yellow
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
JTM-0512-010
Manufacturer: igus
Manufacturer code: JTM-0512-010
Product downloads
Specification for Bearing: thrust washer; without mounting hole; Øout: 12mm; yellow
| Operating temperature | -50...90°C |
| Colour | yellow |
| Material | iglidur® J |
| Version | without mounting hole |
| Thickness | 1mm |
| Internal diameter | 5.3mm |
| Outside diameter | 12mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Shore hardness | 74 |
| Type of bearing | thrust washer |