Bearing: thrust washer; Øout: 130mm; Øint: 102mm; iglidur® J
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
JTM-102130-020
Manufacturer: igus
Manufacturer code: JTM-102130-020
Product downloads
Specification for Bearing: thrust washer; Øout: 130mm; Øint: 102mm; iglidur® J
| Operating temperature | -50...90°C |
| Colour | yellow |
| Material | iglidur® J |
| Thickness | 2mm |
| Internal diameter | 102mm |
| Outside diameter | 130mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Shore hardness | 74 |
| Type of bearing | thrust washer |